D. Herod Classes 2022-2023
  • Home
  • ACT Prep
  • AP Physics 1
  • Trig/Pre-Calc
  • EC Math Home Page
    • EC Math Build/Modify Project
    • EC Math Road Trip
    • EC Math iPhones Upgrade
    • EC Math New Tires
    • EC Math 75" TV: Buy vs. Rent
    • EC Math Pickup vs Delivery
    • EC Math Pickup vs. Delivery Part 2
    • EC Math Propane Fill Options
    • EC Math Propane Buy vs Rent
    • EC Math Income vs Net Pay
    • EC Math Vehicle Options
Picture
Picture

For this project, you're going to investigate the 'break even' point between owning and renting a 500 gallon propane tank.

Picture
Picture
Picture

You are going to determine whether buying or renting a 500 gallon propane tank is going to be cheaper in the long run.


Picture
Picture
Picture
  • You don't have to pay an annual tank rental fee
  • All you have to pay for is the propane when it needs to be refilled

Picture
  • You don't have to buy the propane tank (average cost $1200 to $1800+)​

Picture
Use the formula below to determine the cost of purchasing your propane tank.

d = the day of your birth. 

​For example, if you were born on March 16, 'd' would be 16.

Tank cost = $1,200 + (d * 20)         

Picture


For a person born on the 16th, the total cost to purchase a propane tank would be $1,200 + (16*20) = $1,520

    Calculating Your Cost to Purchase

    Write this number down or take a picture of it because you'll need it later.
Submit
Picture
Use the formula below to determine the annual cost of renting a propane tank.

d = the day of your birth.  For a person born on the 16th, 'd' would be 16.

Tank rental cost = 60+(4*d) = $124     

    Your Annual Cost to Rent

    Write this number down or take a picture of it because you'll need it later.
Submit
Picture
The tank rental company sells propane for $2.76/gallon. 

You must use their propane in your rental tank.  You cannot fill your rental tank with propane from another company.  They will not allow it.


    How much will it cost if your family uses 1,250 gallons of propane a year and propane costs $2.76/gal from the company that also rents you the tank?

    One benefit of owning your own tank is you can buy propane from any company you want.

    Suppose you find a company that will sell you propane for  $2.47/gallon if you own your own tank.

    ​
Submit
Picture
Picture
Picture

We need to analyze our calculations and determine what we should do (rent or buy)


​The following example of how to do this is for someone who was born on the 32nd of the month.  Obviously, this is not reality because no months have 32 days.
 
Data we have calculated that is important for this project:

 
If you buy your own propane tank 

The formula to calculate the purchase price is $1,200 + d*20.  So, if d = 32, the formula is $1,200 + 20*32 = $1,200 + $640 = $1,840
 
Then, the cost to buy 1,250 gallons of propane is 1,250 * $2.47 = $3087.50

 
If you rent your propane tank 

The formula to calculate the monthly rental cost is $60 + d*4.  So, if d = 32, the formula is $60 + 32*4 = $60 + $128 = $188.
 
Then, the cost to buy 1,250 gallons of propane is 1,250 * $2.76 = $3,450
 
The total annual cost would be $188 (rental) + $3,450 (propane) = $3,638
 
So, it seems like owning your own tank is cheaper, but you had to pay $1,840 to buy the tank.
​
 

    Calculations: Rent vs. Buy

Submit

    Final Analysis

Submit
Powered by Create your own unique website with customizable templates.