A new 75" TV costs $928

Renting that same 75" TV costs $29.99/week
Reasons people like to buy things include:
If you scratch it or something, it is yours so you can ignore the damage if you want. No one will ever charge you for the damage unless you hire someone to fix it. If you rent the TV, you will be charged for any type of damage.
You can sell it later and keep any money you make for yourself.
If you keep the item for a long time, it may cost less to buy because once you pay for it, you don't have to make any more payments
If you scratch it or something, it is yours so you can ignore the damage if you want. No one will ever charge you for the damage unless you hire someone to fix it. If you rent the TV, you will be charged for any type of damage.
You can sell it later and keep any money you make for yourself.
If you keep the item for a long time, it may cost less to buy because once you pay for it, you don't have to make any more payments
Reasons people like to rent things include:
It costs way less money out of your pocket. $29.99/week is a lot less than $928.00
If you want a newer model, all you have to do is return the old one to the rental center and get the new one.
If there are any problems with the TV, you just call the rental center and they take care of everything. You don't have to worry about if the warranty is still good or about finding it, etc.
You don't have to worry about trying to sell it when you don't want it anymore. You won't get any money for it like you would if you owned it, but sometimes selling used items is a pain.
It costs way less money out of your pocket. $29.99/week is a lot less than $928.00
If you want a newer model, all you have to do is return the old one to the rental center and get the new one.
If there are any problems with the TV, you just call the rental center and they take care of everything. You don't have to worry about if the warranty is still good or about finding it, etc.
You don't have to worry about trying to sell it when you don't want it anymore. You won't get any money for it like you would if you owned it, but sometimes selling used items is a pain.
Click on the file to the right, print it out and then complete it before you answer this next question.
|
![]()
|
Take a picture of your completed table and upload it to Google Classroom when you submit this assignment to receive credit.